Breaking News
Home / Laboratorium / Elektrotechnika / Autotransformator

Autotransformator

Autotransformator, niezwykle przydatne urządzenie dla osoby która lubi majsterkować w warsztacie. Czym tak właściwie jest?

Jest to nic innego jak odpowiednio nawinięte uzwojenia na rdzeniu. Wyróżniamy oczywiście kilka typów autotransformatorów ze zmienną i stała przekładnią, laboratoryjnych i przemysłowych, z rdzeniem toroidalnym czy też innym, można wymieniać tu wiele zależności, i różnic dotyczących budowy i zastosowania. ja zajmę się omówieniem pokrótce autotransformatora laboratoryjnego który umożliwia płynną regulacje napięcia w zakresie 0%-130%.

 

Zakres ten oznacza że dostarczane napięcie sieciowe zazwyczaj 230V AC może być regulowane przez takie urządzenie i na wyjściowych zaciskach możemy uzyskać wartości napięcia zawierające siew przedziale od 0V do 260V czy więcej w zależności od napięcia podanego na wejście i budowy autotransformatora.

Autotransformator jest urządzeniem a właściwie maszyną elektryczna niezwykle przydatną w warsztacie czy laboratorium nie tylko do zasilania odpowiednim napięciem służąc
jako regulowany zasilacz, uniwersalny transformator ale także do uruchamiania nowych lub uszkodzonych urządzeń w celu zbadania usterki. Dzięki płynnej regulacji napięcia możemy obserwować zmiany natężenia prądu i dzięki tej informacji ustalić przyczynę usterki czy bezpiecznie uruchomić niepewne urządzenie nie podając pełnego napięcia zasilania z sieci.

 

Należy pamiętać ze autotransformatory nie gwarantują nam separacji galwanicznej od sieci elektrycznej do której są podłączone, obwód pierwotny jest fizycznie połączony z wtórnym przez co oddzielenie nie zachodzi jak w przypadku tradycyjnego transformatora gdzie mamy do czynienia z integralnym obwodem wtórnym oraz pierwotnym.

 

Odpowiednie podłączenie przewodu fazowego oraz neutralnego na wejściu autotransformatora także jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, iż przy błędnym fazowaniu w pozycji pokrętła 0V na wyjściu możemy uzyskać maksymalne napięcie.

 

I chyba już ostatnia uwaga to załączanie autotransformatorów o większych mocach, przy ich uruchomieniu, podłączeniu do sieci prąd załączania osiąga dużą wartość ze względu na potrzeby namagnesowania obwodów magnetycznych, czyli rdzenia na które są nawinięte uzwojenia. W takiej sytuacji może nastąpić wyłączenie napięcia przez aparaty zabezpieczające instalację, wyłączniki nadmiarowo-prądowe. Aby się przed tym uchronić możemy zastosować urządzenie do łagodnego rozruchu soft start.

9t92a40_03

 

About Krzysztof Kruszka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *