Breaking News
Home / Laboratorium / Fizyka / Efekt magnetohydrodynamiczny

Efekt magnetohydrodynamiczny

Czy w jednym garnku możemy sprawić by ciecz wirowała w dwie przeciwne strony? Na środku w lewo a na zewnątrz w prawo?

Odpowiedzi na to pytanie szukajmy w kolejnym eksperymencie.

Doświadczenie to ukaże nam ciekawe zjawisko fizyko-chemiczne dotyczące wprawiania w ruch cieczy za pomocą pola magnetycznego i prądu elektrycznego. Nie będziemy tu widzieli żadnych silniczków, śmigiełek, turbinek czy pomp, które bez problemu mogłyby poruszać mechanicznie nasza cieczą.

Nasz układ doświadczalny składa się z szalki Petriego, okładziny aluminiowej będącej elektroda ujemna, miedzianego drutu elektrody dodatniej, źródła stałego pola magnetycznego; neodymowego magnesu pierścieniowego oraz roztworu soli kuchennej.

Szalka Petriego umieszczona jest nad magnesem, na jej brzegach zamontowana jest ujemna elektroda a w samym środku szalki elektroda dodatnia. Szalka wypełniona jest roztworem soli. Po włączeniu napięcia obserwujemy ruch cieczy w obie strony. Wynika to ze specyficznego rozkładu pola magnetycznego magnesu pierścieniowego. Elektroliza roztworu soli wprawia w ruch aniony i kationy które poruszają się do elektrody ujemnej i dodatniej. A siła Lorentza pomocą pola magnetycznego zakrzywia tor poruszających się jonów powodując ruch cieczy w szalce.

Filmik na YouTube

p1110326

About Krzysztof Kruszka

Check Also

m_ynek_franklina__2_

Młynek Franklina

Młynek Franklina – prosty przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych. Stosowany jest we wczesnym etapie …