Breaking News
Home / Laboratorium / Lewitator magnetyczny

Lewitator magnetyczny

Lewitator Magnetyczny jest bardzo ciekawym urządzeniem które sprawia że możemy wprowadzić w stan lewitacji” bezwładnego unoszenia” różne ferromagnetyczne przedmioty. Dzięki temu zjawisku otrzymujemy bardzo ciekawe efekty wizualne ale nie tylko, zjawisko to na co dzień wykorzystywane jest w życiu codziennym np. w szybkich liniach kolejowych TGV w których to pociągi „sunąc” na poduszce magnetycznej dzięki temu ze nie ma tarcia między kołami a szyna mkną ze znaczna prędkością.

No tak ale co zrobić by ów przedmiot znalazł się w powietrzu, przecież jak włączymy elektromagnes lub weźmiemy zwykły magnes przedmiot zostanie przyciągnięty lub gdy będzie zbyt ciężki spadnie. Otóż tu potrzebny jest odpowiedni układ regulujący natężenie prądu przepływającego przez elektromagnes. Dzięki temu przedmiot umieszczony pod elektromagnesem nie zostanie do niego przyciągnięty ani tez nie spadnie. Aby zrealizować ten układ potrzebujemy kilku prostych elementów a mianowicie diody laserowej i fotorezystora. Obwód ten stanowi optyczna barierę dla przedmiotu, gdy przedmiot jest przyciągany do elektromagnesu przysłania nieco promień padający na fotorezystor przez co tranzystor podaje na elektromagnes mniejszy prąd i przedmiot jest słabiej przyciągany, a w tym samym momencie dopływa do fotorezystora więcej światła lasera i prąd jest zwiększany przez co przedmiot unosi się wyżej. Cały cykl trwa nieustannie od podwieszenia przedmiotu aż do jego zabrania. Zmiany te są dla nas niewidoczne.

Poniżej przedstawiam kilka zdjęć i schematy układu. Całość dokumentacji można znaleźć wpisując w przeglądarce Google słowo „Lewitron EDW”.

Życzę udanych konstrukcji.

I wersja testowa mojego lewitatora.
I wersja testowa mojego lewitatora.
2
Tak wygląda aktualnie.
Schemat ideowy.
Schemat ideowy.
Płytka drukowana.
Płytka drukowana.

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Młynek Franklina

Młynek Franklina – prosty przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych. Stosowany jest we wczesnym etapie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *