Breaking News
Home / Laboratorium / Elektronika ogólna / Lutowanie w pigułce

Lutowanie w pigułce

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy lutowaniem a Lutowaniem 🙂 Prawie zawsze gdy pytamy kogoś czy potrafi lutować odpowie twierdząco i z przekonaniem ze tak. Niestety nie zawsze rzeczywistość to weryfikuje. Technika dobrego lutowania wymaga poświęcenia sporo czasu, by dobrze wykonywać pewne i ładne spoiwa należy mieć spore doświadczenie praktyczne jak i teoretyczne. Musimy wiedzieć jakiego spoiwa użyć, czy posłużyć się topnikiem czy kalafonią, dobrze oczyścić i przygotować przedmiot i oczywiście dobrać odpowiednia temperaturę groty, jeżeli dysponujemy takową regulacją.

Początkowo przedmiot który ma zostać poddany obróbce powinien być odpowiednio przygotowany. Powinniśmy dobrze oczyścić element z kurzu, wszelkiego rodzaju nalotu czy emalii w przypadku drutów nawojowych lub izolowanych w ten sposób. Lekkie zabrudzenia możemy usuwać przy pomocy materiału nasączonego denaturatem czy innym rozpuszczalnikiem, inne papierem ściernym drobnoziarnistym. W przypadku emalii drutów nawojowych powłokę możemy zedrzeć papierem ściernym bądź nożykiem. Często zdarza się nam dokonywać naprawy przewodów słuchawkowych. Nie dość ze są one cienkie to pokryte są emalią. Zdjęcie jej za pomocą papieru ściernego może skończyć się poprzerywaniem włókien i zniszczeniu przewodu. Mi udało opanować się pewien sposób obróbki cieplnej. Po odizolowaniu przewodu opalam delikatnie nad płomieniem zapalniczki włókna, emalia spala się i pozostaje nam czysta miedź nieco przy smolona ale i z tym problemem możemy sobie już poradzić. Po tym zabiegu pobielenie spoiwem to czysta przyjemność.

Drugim etapem w przypadku przewodów jest pobielenie lutem w tym celu nanosimy na element odrobinę topnika np. kalafonii a następnie spoiwa to samo robimy w przypadku lutowania płytek PCB. Kiedy mamy do czynienia z nową płytką nowo wyprodukowaną przez nas warto sporządzić roztwór kalafonii z alkoholem np. denaturatem i przesmarować nią całą powierzchnie płytki od strony ścieżek, znacząco ułatwi to lutowanie.

Trzeci etap to wykonanie spoiwa…

 

Ciąg dalszy artykułu z fotografiami i filmikiem na YT ukaże się wkrótce…

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Drabina Jacoba

Konstrukcja jest jak zwykle bardzo prosta. Całe urządzenie składa się układu zasilającego wysokim napięciem (najczęściej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *