Breaking News
Home / Laboratorium / Jonolot

Jonolot

Jonolot jest dość nietypowym typem statku powietrznego. Potrafi się wznieść na pewną wysokość uwarunkowaną masą, konstrukcją a także przyłożonym napięciem zasilającym.

Znamy rożnego typu maszyny potrafiące wznieść się ponad ziemię. Wykorzystują do tego śmigła, silniki odrzutowe i inne przedmioty. Jonolot nie posiada wirujących elementów jego działanie opiera się na zjawisku wiatru jonowego.

Jonolot składa się z dwóch elektrod aluminiowej folii otaczającej konstrukcje i cieniutkiego miedzianego drucika rozciągniętego ponad pierwszą elektrodą na odpowiedniej odległości. Po przyłożeniu wysokiego napięcie którego próg jest zależy od wielkości i masy naszego statku następuje przepływ wiatru jonowego i nasz jonolot unosi się w powietrzu.

Działanie tego urządzenia jest niezwykle efektowne. Do wykonania potrzebna jest balsa, stanowi ona podstawowy materiał do budowy szkieletu jonolotu.

Całość urządzenia należy wykonać z niezwykłą starannością i precyzją gdyż nie może dojść do powstania łuku plazmowego, który uszkadza nasz statek niczym piorun.

Filmik na YouTube

2

1

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Młynek Franklina

Młynek Franklina – prosty przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych. Stosowany jest we wczesnym etapie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *