Breaking News
Home / Laboratorium / Powielacz 120kV

Powielacz 120kV

Powielacz 120 kV jak już sama nazwa wskazuje jego zadaniem jest powielanie, powielanie napięcia. Do układu powielacza dostarczamy napięcie 30 kV a on w zależności od ilości stopni zwielokrotnia nam wartość napięcie.

W tym modelu układ zasilamy napięciem z przetwornicy mazzillego 30 kV DC a następnie przez 6 stopni złożonych z kondensatorów wysokonapięciowych i diod zwiększamy napięcie do wartości 120 kV.

Diody jak i kondensatory na tak wysokie napięcie są trudno dostępne, lub bardzo drogie, dlatego ich kupno jest mało opłacalne. Przy odrobinie pracy, poświeceniu czasu jesteśmy w stanie skonstruować „diodę” złożoną z szeregowo połączonych pojedynczych diod które  w zespole tworzą element o sporej odporności napięciowej.

Tak samo jest z kondensatorami które możemy wykonać przy użyciu folii polietylenowej i folii aluminiowej, po obliczeniu wymiarów materiałów np.  poprzez program capsolve, polecam.

z120kv

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Młynek Franklina

Młynek Franklina – prosty przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych. Stosowany jest we wczesnym etapie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *