Breaking News
Home / Laboratorium / Elektronika ogólna / Regulowany zasilacz na LM 317T

Regulowany zasilacz na LM 317T

To bardzo prosty i ciekawy zasilacz który z pewnością powinien zainteresować początkujących elektroników. Przydatny do uruchamiania różnorakich układów pobierających małe ilości prądu, w granicach do 3A. Układ stabilizujący LM317T pozwala nam na płynną regulacje napięcia już od 1,25V. Jest to bardzo wygodna cecha gdyż nie mamy narzuconego jednego czy dwóch napięć tylko wiele wybranych pozycji. Dość istotnym problemem dla niedoświadczonych elektroników jest problem przypadkowych zwarć i przeciążeń. Zasilacz ten nie jest wyposażony w układ ograniczający prąd czy przeciwzwarciowy. Przekroczenie dopuszczalnego prądu lub przypadkowe lub celowe zwarcie powoduje uszkodzenie stabilizatora LM317T, następnie konieczna jest jego wymiana. Po uszkodzeniu widać ze napięcie wyjściowe jest równe napięciu wejściowemu na stabilizator bez żadnych reakcji na regulacje potencjometrem lub brak jakiegokolwiek napięcia na zaciskach wyjściowych.

Poniżej przedstawiam schemat ideowy wraz ze spisem elementów.

lm317

Spis elementów:

  • Transformator 24V AC (na wtórnym)
  • Mostek prostowniczy 4A
  • Kondensator elektrolityczny 4700uF/50V
  • Układ LM 317T
  • Potencjometr 5k
  • Kondensator elektrolityczny 470uF/50V
  • Rezystor 240 Ohm

Obudowa, wyprowadzenie zacisków napięcia wyjściowego pozostaje jako zadanie dla każdego z was. Każdy ma jakiś pomysł na zrealizowanie ładnej obudowy czy dostosowania urządzenia do własnych potrzeb.

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Młynek Franklina

Młynek Franklina – prosty przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych. Stosowany jest we wczesnym etapie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *