Breaking News

Rurki Plückera

Rurki Plückera są przyrządem do obserwacji wyładowań elektrycznych w gazach. Dzięki nim możemy obserwować linie widm odpowiednich gazów. Rurki wypełnione są gazami szlachetnymi i parami metali.

Doświadczenie:

Wybraną rurkę umieszczamy w uchwycie. Podłączamy przetwornice WN do sieci poprzez regulator napięcia. Zwiększamy napięcie do momentu aż w rurce dojdzie do wyładowania i gaz, względnie para, zostanie pobudzona do emisji światła. Używając spektroskopu optycznego lub pryzmatu obserwujemy rurkę.

Obserwacje:

Rurka z neonem emituje barwę pomarańczową, brak widma. Przy rurkach wypełnionych helem, wodorem czy parami rtęci obserwujemy jasne smugi odcieni od fioletu do niebieskiego. W spektroskopie lub pryzmacie dostrzegamy rozkład barwy na większą lub mniejszą ilość kolorowych linii.

Wnioski:

Niektóre gazy nie emitują widma liniowego które moglibyśmy zaobserwować w warunkach amatorskiego doświadczenia. Inne gazy i pary emitują linie widma. Obserwujemy kolory od fioletu do czerwieni.

 

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Młynek Franklina

Młynek Franklina – prosty przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych. Stosowany jest we wczesnym etapie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *