1. Rura katodowa z ekranem i szczeliną.
Rura służy do demonstracji zjawiska odchylania promieni katodowych za pomocą pola magnetycznego. Wewnątrz szklanej rury w której panuje próżnia umieszczony jest ekran pokryty luminoforem. Z przodu znajduje się blaszka ze szczeliną.
Doświadczenie:
Wyprowadzenia rury łączymy z przetwornicą WN którą zasilamy z sieci za pośrednictwem regulatora napięcia. Zwiększamy napięcie aż do pojawienia się zielonkawoniebieskiej poświaty w rurze.
Po osiągnięciu odpowiedniej wartości napięcia obserwujemy smugę o kolorze zbliżonym do jasno zielononiebieskiego. Po przyłożeniu silnego magnesu do rury smuga ugina się.
Promienie katodowe powstają w wyniku doprowadzenia wysokiego napięcia do rury w której panuje próżnia. Pomiędzy elektrodami anodą i katodą dochodzi do powstania owych promieni.
2. Rura katodowa z krzyżem
Rura służy do wykazania pewnych właściwości promieni katodowych. Przyrząd składa się ze szklanej rury z której wypompowano powietrze umieszczono dwie elektrody oraz blaszany krzyż którego pozycje możemy ustawiać.
Doświadczenie:
Do przyłączy rury podłączamy przetwornice WN podłączoną do sieci poprzez regulator napięcia. Zwiększamy napięcie do momentu uzyskania widocznej poświaty w rurze.
Gdy krzyż ustawiony jest pionowo na przedniej ścianie rury uzyskujemy nieznacznie powiększony cień. Gdy krzyż znajduje się w pozycji poziomej brak cienia. Szkło fluoryzuje na zielonkawą barwę.
Okazuje się, że promienie katodowe nie przenikają przez metal. Jedną ze składowych promieni katodowych są znikome ilości promieniowania Rentgenowskiego dlatego też szkło fosforyzuje na zielonkawy kolor.