Breaking News

Skala próżni

Komplet składa się z sześciu rurek szklanych z zatopionymi w nich elektrodami. Rurki zawierają suche powietrze o różnych ciśnieniach od 40 do 0,03mm Hg. Służą do demonstracji wyładowań elektrycznych w powietrzu o różnym stopniu próżni.

Doświadczenie:

W przetwornicy WN ustalamy wartość napięcia wynoszącą około 6kV. Jedną elektrodą ujemną łączymy z szyną dolną, wszystkich rurek. Za pomocą izolowanego przewodnika (sondy) dotykamy odpowiednio górnych elektrod rurek.

1

Obserwacje:

Wyraźne smugi wyładowań otrzymujemy w rurkach w których ciśnienie wynosi ok. 40mm Hg. W rurkach w których ciśnienie bliskie jest wartości 0,03mm Hg otrzymujemy słabo widoczne poświaty. Rurka, a dokładniej szkło fluoryzuje na zielonkawy kolor.

Wnioski:

Przy niskiej próżni otrzymujemy wątłe wstęgi wyładowań plazmowych. Przy wyższych zjawisko to zanika. Wewnątrz rurki rozpoczyna się emisja promieni katodowych, to powoduje fluoryzowanie szkła.

About Krzysztof Kruszka

Check Also

Drabina Jacoba

Konstrukcja jest jak zwykle bardzo prosta. Całe urządzenie składa się układu zasilającego wysokim napięciem (najczęściej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *